🎙 Najlepšie štúdiové mikrofóny do roku 2020

0

Nezáleží na tom, či si človek vytvorí svoje vlastné štúdio, diriguje streamy alebo nahráva videá na YouTube, vo všetkých prípadoch je potrebné zvoliť kvalitný mikrofón. Bez toho je nemožné normálne preniesť hlas.

Začínajúci kreatívni ľudia šetria na záznamovom zariadení, používajú diktafón pre smartphone alebo zabudovanú mikro kameru. Ale toto rozhodnutie je nesprávne, je lepšie si kúpiť príslušné zariadenie vopred. Niektoré modely sa navyše predávajú za nízke ceny.

Redakcia stránky „best-sk.designuspro.com“ pre vás pripravila hodnotenie najlepších štúdiových mikrofónov pre rok 2020.

Odrody a ich rozdiely

V profesionálnych štúdiách sa používa drahé zariadenie, ktoré nielen prenáša normálny ľudský hlas, ale ho aj mierne vylepšuje. Dnes existujú 4 populárne odrody:

 • dynamický;
 • páska;
 • elektretový;
 • Kondenzátor.

Posledné menované sú populárnejšie takmer na celom svete. Princíp činnosti kondenzátorového mikrofónu je jednoduchý: vo vnútri sú dve platne, jedna z nich reaguje na osciláciu membrány, ktorá vytvára určité zvukové signály. Takéto vzorky sa používajú nielen na záznam hlasu, ale aj na spev a hudobné nástroje, pretože prenášajú signály s vysokou presnosťou. Jediná vec, ktorú treba pamätať, je, že tieto zariadenia vyžadujú fantómové napájanie. Bez toho je normálna práca nemožná.

Ďalšou variáciou sú dynamické mikrofóny. Hlavný rozdiel je v tom, že sa používa špeciálna cievka, nie kondenzátorové dosky. Pohyb prvku je spôsobený magnetickým poľom, ktoré prevádza prijatý zvuk na elektrické signály. V nahrávacích štúdiách sú takéto zariadenia populárne na nahrávanie gitár alebo bicích. Nevyžaduje žiadne fantómové napájanie.

Páskové modely, podobne ako modely s elektródami, sa zriedka používajú v profesionálnych štúdiách, pretože z mnohých technických dôvodov nie sú vhodné na prácu s nástrojom alebo spevom. Okrem nich existujú aj uhlíkové mikrofóny, ktoré sa však používajú v prípadoch, keď sa vyžaduje spracovanie zvuku ústnej harmoniky a podobného hudobného zariadenia.

Rozdiely sa však netýkajú iba použitého typu prevodníka. Okrem tohto parametra je väčšina zariadení tiež rozdelená podľa smerového vzoru. Je dôležité, aby odrážal strany, kde mikrofón najlepšie zaznamenáva zvuk. Dnes existujú 3 diagramy:

 • Kruh. Funkciou takéhoto zariadenia je schopnosť zaznamenávať zvukové vlny zo všetkých strán, tu neexistujú žiadne obmedzenia. Produkt bude potrebný pre tých, ktorí nahrávajú hlas s účinkom vesmíru.
 • Kardioid sa nachádza vo všetkých profesionálnych štúdiách, rubová strana je necitlivá, takže nebude možné zaznamenávať zvuk, predná časť však dokonale prevádza vlny. Táto možnosť sa považuje za najlepšie riešenie pre záznam vokálov.
 • Posledným modelom je osmička. Je vhodný na nahrávanie zvuku spredu a zozadu, zatiaľ čo žiadny šum po stranách nebude rušiť normálnu prevádzku. Zariadenie je ideálne na nahrávanie sprievodných vokálov.Preto sa tiež aktívne používa.

Kritériá voľby

Keď osoba začne nezávislé vyhľadávanie profesionálneho vybavenia, musíte vedieť, čo hľadať. Pomôže to vylúčiť chyby pri výbere a zvoliť si možnosť kvality.

Najskôr sa určí frekvenčný rozsah. Tento parameter je dôležitý nielen pre drahé modely, ale aj pre najbežnejšie domáce spotrebiče. Označuje používateľovi, s akými frekvenciami je zariadenie schopné pracovať. Je dôležité si uvedomiť, že čím je širší rozsah, tým kvalitnejší a priestrannejší je zvuk. Ak si kúpite výrobok typu kondenzátora, potom je tu rozsah v medziach ľudského vnímania - 20 Hz ... 20 kHz. Ostatné elektretové a dynamické možnosti majú nižšie hodnoty.

Len čo sa nájde prijateľný rozsah, pozornosť sa venuje obvodu predzosilňovača. Parameter je dôležitý, preto by ste k nemu mali pristupovať zodpovedne. Môže byť zostavený pomocou niekoľkých technológií:

 • Hybrid;
 • svietidlo;
 • tranzistor;
 • Transformátor.

Druhá možnosť sa považuje za jednu z najlepších, pretože poskytuje jemný a príjemný zvuk. Polovodičové modely (tranzistory) zaručujú používateľovi transparentný zvuk. Výber tu závisí úplne od preferencií samotnej osoby a aby ste si mohli lepšie vybrať, stojí za to vyskúšať všetky tieto možnosti v obchode.

Posledná vec, ktorú je potrebné zvážiť, je maximálny akustický tlak. Umožňuje vám určiť, aký tlak vydrží membrána predtým, ako sa pípania začnú odkláňať. Niektorí výrobcovia nastavujú parameter nad prahovú hodnotu ľudskej bolesti, takže keď prekročí túto hranicu, záznam pokračuje na dobrej úrovni. Toto je dôležité vziať do úvahy pri práci s opernými vokálmi alebo bicími. Pretože zariadenie bude vystavené vysokému tlaku a aby sa nerozbilo, kondenzačné mikrofóny by sa mali najskôr vyhodiť.

Mikrofón pre spev. Funkcie výberu

Aby sa hlas nestratil v priestore a žiadna ozvena nezasahovala do normálnej činnosti, odporúča sa zvoliť modely kardioidného typu, pričom membrána by mala byť vysoká. Potom bude používateľ schopný vyjadriť všetky nuansy. Niektorí profesionáli po zakúpení dobrého modelu špeciálne znížia dolný rozsah, čo umožňuje eliminovať cudzí hluk.

Na profesionálne nahrávanie hlasu sú vhodné kondenzátorové mikrofóny, napríklad „Sojuz“. Používa sa nielen v Rusku, ale aj v USA a Európe, pretože zariadenie poskytuje vysoko kvalitný zvuk. Jedinou nevýhodou sú vysoké náklady. Ale ak človek pracuje so zložitými hlasivkami - kričí, vrčí, je lepšie si kúpiť dynamické verzie. Najlepšie prejavia agresiu.

Väčšina prístrojov vyžaduje pre správnu funkciu predzosilňovač. Čiastočne vstavaný predzosilňovač zvukovej karty robí s týmito funkciami vynikajúcu prácu, ak si kúpite kvalitné vybavenie. Ak nemusíte neustále skúšať niečo nové, stačí vydať čistý zvuk. V prípadoch, keď človek potrebuje vyjadriť svoj hlas a zvýrazniť ho, je najlepšie použiť externé nastavenie.

Poslednou položkou je mixážna konzola. Toto je ďalší užitočný atribút. Koniec koncov, pri kúpe štandardného produktu by ste nemali čakať, že sa spev zlepší. Preto sa po zaznamenaní spracuje. Stále sa však musíte dostať do poznámok, pretože žiadne zariadenie nedokáže opraviť chyby, ale naopak bude vykazovať chyby, ktoré vám umožnia vykonávať kvalitnú prácu s chybami.

Čo je najlepšia voľba pre nahrávanie hudobných nástrojov

Nie je tu nič zložité. Na nahrávanie zvuku sa používajú malé mikrofóny, ktoré by mali byť umiestnené priamo pri zdroji zvuku, nie ďalej. Môže sa vyskytnúť cudzí hluk alebo interferencia, ktorá môže mať za následok skreslenie. Ak plánujete nahrávať vokály aj hlas súčasne, zakúpi sa špeciálny stereofónny pár. Samozrejme, môžete nájsť profesionálne zariadenie, ktoré dokáže vykonávať obe funkcie súčasne, ale je to príliš drahé.

Aby bubny dobre fungovali, nesmú sa používať kondenzátorové zariadenia.Len to zhoršia, je lepšie uprednostniť dynamické modely, ktoré poskytujú dobrý zvuk aj pri agresívnom hraní. Tiež nesmieme zabudnúť na úchyt, tu sa bude mierne líšiť od štandardného. Pri jeho výbere nie je nič ťažké, hlavnou vecou je, že fixácia je spoľahlivá.

Na čo treba pamätať

Ak človek práve začína svoju hudobnú kariéru alebo sa plánuje stať zvukovým inžinierom, je dôležité vedieť jednu vec - mikrofón nie je nástrojom na riešenie problémov. Maskuje niektoré chyby štúdia, ale hluk bude počuť ako na rozpočtovom zariadení, tak aj na drahom. Aj keď sa záznam bude robiť v odhlučnenej miestnosti. Je to len tak, že niekde sa vyskytnú cudzie zvuky, ale menej v prémiovej výbave. Je to spôsobené tým, že mikrofón má svoj vlastný šum, ktorý sa nedá eliminovať bez špeciálnych programov.

Dbajte na prevádzkové podmienky. Ak si človek prenajíma izbu, kde vytvoril dobré štúdio, potom je lepšie kúpiť si kvalitné a kvalitné vybavenie. Je lepšie nakupovať v príslušných obchodoch, nie na AliExpress. Pri nahrávaní hlasu v byte nemá zmysel kupovať drahé zariadenia, pretože sa nemusí prejaviť potenciál produktu.

Hodnotenie najlepšieho dynamického mikroskopu

Shure SM7B

Dobré zariadenie, ktoré sa nachádza v strednom cenovom segmente. Zariadenie je vhodné na denné podcasty, rozhlas alebo televíziu. Smerový obrazec je kardioidný, čo je vynikajúce riešenie pre záznam hlasu.

Existuje fantómová sila, s ktorou by ste mali pri kúpe rátať. Frekvenčný rozsah je 50 Hz ... 20 000 Hz. K dispozícii je dolnopriepustný filter. Konštrukcia je nehybná. Citlivosť zariadenia je -59 dB. Zahŕňa ochranný kryt a čelné sklo.

Priemerná cena je 31 000 rubľov.

Shure SM7B

výhody:

 • Dobrý zvuk záznamu;
 • Štruktúra sa ľahko inštaluje;
 • Montáž sa vykonáva na úrovni;
 • Produkt je ľahko použiteľný aj pre začiatočníkov;
 • Dobré na streamovanie.

nevýhody:

 • Nenájdené.

Audio-Technica BP40

Kvalitný štúdiový mikrofón pre pokročilých aj amatérskych fanúšikov. Použitý konektor je mini XLR. Impedancia je 450 ohmov, čo je dobrý indikátor. Frekvenčný rozsah je tu o niečo nižší ako u predchádzajúceho modelu a je 50-16000 Hz. Sada obsahuje všetky potrebné adaptéry a úchytky, navyše je v nej mäkké ochranné puzdro. Hmotnosť zariadenia je 632 g. Smerovosť je hyperkardioidná.

Priemerná cena je 32 550 rubľov.

Audio-Technica BP40

výhody:

 • Pekný zvuk;
 • Spoľahlivá konštrukcia;
 • Skvelé pre podcasty;
 • Minimálna úroveň vonkajšieho hluku;
 • Trvanlivosť.

nevýhody:

 • Nenájdené.

Sennheiser E 965

Kvalitný štúdiový dres určený na profesionálne nahrávanie vokálov. Pre väčšie pohodlie je schéma prepínateľná, čo umožňuje prácu v akomkoľvek režime. Zariadenie je schopné vydržať akustický tlak až 142 dB, čo je vynikajúci výsledok pri zaznamenávaní náročných častí s agresívnym posuvom. Telo je vyrobené z odolného kovu. Hmotnosť je malá a predstavuje 400 g. Konektor sa tu líši od predchádzajúceho - XLR 3 pin (M).

Priemerná cena je 40 300 rubľov.

Sennheiser E 965

výhody:

 • Spoľahlivé zariadenie populárnej spoločnosti;
 • Dobrý prenos vokálov;
 • Odoláva vysokému tlaku;
 • Prepínateľný diagram;
 • Jednoduché použitie.

nevýhody:

 • Nenájdené.

Špičkové spoľahlivé kondenzátorové mikrofóny

Samson Meteor USB

Všestranné riešenie, ktoré dobre funguje tak pri nahrávaní vokálov, ako aj pri streamovaní a podcastingu. Pripojenie je cez USB konektor. Odoláva tlaku až 120 dB. Minimálna a maximálna frekvencia je 20 ... 20 000 Hz. Energia sa dodáva cez prepojovací kábel, čo je výhodou. Pre jednoduché použitie je k dispozícii tlačidlo napájania. Telo je vyrobené z kovu.

Priemerná cena je 7 000 rubľov.

Samson Meteor USB

výhody:

 • citlivosť;
 • Pekný zvuk za cenu;
 • Konektor pre slúchadlá;
 • Vyrovnáva hlasitosť;
 • Môžete bezodkladne počúvať svoj vlastný hlas;
 • Malá veľkosť.

nevýhody:

 • Prípad sa rýchlo zašpiní.

Maono AU-A04T

Pohodlný model, ktorý je medzi videoblogermi dopyt. Štruktúra je umiestnená na stole, čo je pohodlné riešenie, ale musíte si miesto pripraviť vopred. Mikrofón je ideálny na rôzne účely vrátane streamovania. Maximálny akustický tlak je rovnaký ako v predchádzajúcej verzii. Citlivosť -38 dB. Pomer signálu k šumu je 70 dB. Napájanie sa dodáva cez USB. Ďalšou výhodou tohto dizajnu je dlhý drôt (2,5 metra).

Priemerná cena je 5 000 rubľov.

Maono AU-A04T

výhody:

 • zariadení;
 • Externé vykonávanie;
 • Pohodlné umiestnenie;
 • Hodnota za peniaze;
 • Hluky sú prítomné, ale minimálne;
 • Spoľahlivé zostavenie.

nevýhody:

 • Nenájdené.

AKG P120

Dobré všestranné zariadenie, ktoré zlepší prenos zvuku v porovnaní s lacnými čínskymi modelmi. Impedancia 200 ohmov. Citlivosť -32,5 dB. Sila je fantómová, čo môže spôsobiť určité problémy. K dispozícii sú dva filtre - HF a LF, ako aj zoslabovač. Telo je vyrobené z odolného kovu. Sada obsahuje potrebné úchytky pre stojan.

Predáva sa za cenu 6 900 rubľov.

AKG P120

výhody:

 • Dobrý spev;
 • ťažký;
 • Štandardné uchytenie;
 • Sú prítomné funkčné spínače;
 • Krásne prevedenie.

nevýhody:

 • Nenájdené.

Populárne hodnotenie páskových mikrofónov

sE Electronics VR2

Spoľahlivé zariadenie určené na nahrávanie vokálov a hudobných nástrojov. Okrem použitia v štúdiu je zariadenie vhodné na organizovanie koncertov. Citlivosť zariadenia je -37 dB. Jedlo je fantómové. Pomer signál / šum je 76 dB. Smerový vzor - obojsmerný. Konštrukcia je nehybná, preto sa nachádza na určitom mieste. Odoláva tlaku 135 dB.

Priemerná cena je 32 000 rubľov.

sE Electronics VR

výhody:

 • pohodlia;
 • Štýlový dizajn;
 • Spoľahlivosť;
 • Dlhá životnosť;
 • Vhodné pre záznamové nástroje.

nevýhody:

 • Nenájdené.

RODE NTR

Všestranný model, ktorý dobre reprodukuje prirodzene znejúce hlasy. Vhodné pre profesionálne štúdiá alebo amatérske rozhlasové vysielanie. Odoláva tlaku až 130 dB. Frekvenčná odozva: 20-20000 Hz, čo je optimálne riešenie. Sada obsahuje všetky potrebné komponenty pre bezpečné uchytenie.

Priemerná cena je 52 400 rubľov.

RODE NTR

výhody:

 • Profesionálne zariadenie;
 • trvanlivosť;
 • Jednoduché ovládanie;
 • Spoľahlivosť;
 • Dobré technické vlastnosti.

nevýhody:

 • Nenájdené.

Mikrofóny Aston Stealth

Spoľahlivý nástroj pre javiská a štúdiá. Okrem toho sa zariadenie často používa na komentovanie kreslených filmov alebo hier. K dispozícii sú 4 prepínateľné režimy, ktoré zaisťujú vysoko kvalitný zvuk v každej situácii. Pre vyššiu spoľahlivosť je k dispozícii vstavaný predzosilňovač a antivibračný držiak, ktorý zabraňuje tvorbe hluku. Montáž sa vykonáva na najvyššej úrovni, čo má pozitívny vplyv na životnosť.

Priemerná cena je 30 000 rubľov.

Mikrofóny Aston Stealth

výhody:

 • univerzálnosť;
 • Zisk 50 dB;
 • Zvládne dokonca aj bubny;
 • Pohodlné vykonávanie;
 • Krásny dizajn;
 • Ľahko sa pripája.

nevýhody:

 • Nenájdené.

konečne

Nie je také ľahké nájsť vysoko kvalitný mikrofón, ale ak človek plánuje zaznamenať hlas alebo nástroje, potom musí byť tento problém vyriešený okamžite a najlepšie sám. Ak máte skúsenosti s používaním modelov opísaných v hodnotení alebo zaujímavejších modelov, povedzte nám o nich v komentároch.

NECHAJTE RECENZIU

Prosím, vložte svoj komentár!
Sem zadajte svoje meno